Молитва пред иконою

«Взыскание погибших»

(Перед ней молятся при головной и зубной боли, лихорадке, болезни глаз, о вразумлении отпавших от веры православной, погибающих детях, о благодатном браке и от пристрастия к винопитию)

Тропарь, глас 4:

Взыщи= нас, погиба=ющих Пресвята=я Де=во, не по грехо=м бо на=шим наказу=еши нас, но по человеколю=бию ми=луеши: изба=ви нас от а=да, боле=зни и ну=жды и спаси= нас.

 

Молитва

О, Пресвята=я и Преблагослове=нная Де=во, Влады=чице Богоро=дице, Спору=ч-нице гре=шных и Взыска=ние поги=бших! При=зри ми=лостивым Твои=м о=ком на нас, предстоя=щих пред свято=ю ико=ною Твое=ю и со умиле=нием моля=щихся Тебе=: воздви=гни нас из глубины= грехо=вныя, просвети= ум наш омраче=нный страстьми=, и уврачу=й я=звы душ и теле=с на=ших. Не и=мамы ины=я по=мощи, не и=мамы ины=я наде=жды, ра=зве Тебе=, Влады=чице: Ты ве=си вся не=мощи и согреше=ния на=ша, к Тебе= прибега=ем и вопие=м: не оста=ви нас Твое=ю небе=сною по=мощию, но предста=ни нам при=сно, и Твои=м неизрече=нным милосе=рдием и щедро=тами спаси= и поми=луй нас погиба=ющих. Да=руй нам исправле=ние грехо=вныя жи=зни на=шея и изба=ви нас от скорбе=й, бед и боле=зней, от напра=сныя сме=рти, а=да и ве=чныя му=ки. Ты бо, Цари=це и Влады=чице, ско=рая помо=щница и засту=пница всем притека=ющим к Тебе=, и кре=пкое прибе=жище гре=шников ка=ющихся. Пода=ждь у=бо нам, преблага=я и всенепоро=чная Де=во, христиа=нский коне=ц живота= на=шего ми=рен и непосты=ден и сподо=би нас Твои=м хода=тай-ством всели=тися в оби=телех небе=сных, иде=же непреста=нный глас пра=зднующих ра=достию сла=вит Пресвяту=ю Тро=ицу, Отца= и Сы=на и Свята=го Ду=ха, ны=не и при=сно и во ве=ки веко=в. Ами=нь.


Назад к списку