Молитвы о Родине

Молитва за русский народ

Всемогу́щий Бо́же, Ты – кто сотвори́л не́бо и зе́млю со вся́ким дыха́нием, - умилосе́рдись над бе́дным Ру́сским наро́дом и дай ему позна́ть, на что Ты его сотвори́л!

Спаси́тель ми́ра, Иису́се Христе́, Ты отверз о́чи слепорожде́нному – откро́й глаза́ и на́шему Ру́сскому наро́ду, дабы он позна́л Во́лю Твою́ святу́ю, отре́кся от всего́ дурно́го и стал наро́дом богобоя́зненным, разу́мным, тре́звым, трудолюби́вым и че́стным!

Ду́ше Святы́й, Уте́шителю, Ты – что в пятидеся́тый день соше́л на Апо́столов – прииди́ и всели́ся в нас! Согре́й свято́ю ре́вностью се́рдца духо́вных па́стырей на́ших и всего́ наро́да, да́бы свет Боже́ственного уче́ния разли́лся по Земле́ Ру́сской, а с ним низошли́ на нее́ все бла́га земны́е и небе́сные! Ами́нь.

Молитва о спасении России

Го́споди Иису́се Христе́, Бо́же наш! Прими́ от нас, недосто́йных раб Твои́х, усе́рдное моле́ние сие́ и, прости́в нам вся согреше́ния на́ша, помяни́ всех враго́в на́ших, ненави́дящих и оби́дящих нас, и не возда́ждь им по дела́м их, но по вели́цей Твое́й ми́лости обрати́ их неве́рных ко правове́рию и благоче́стию, ве́рных же во е́же укло́ншися от зла и твори́т благо́е. Нас же всех и Це́рковь Твою́ Святу́ю всеси́льною Твое́ю кре́постию от вся́каго зла́го обстоя́ния ми́лостивне изба́ви. Оте́чество на́ше от любы́х безбо́жник и вла́сти их свободи́, ве́рных же раб Твои́х, в ско́рби и печа́ли день и ночь вопию́щих к Тебе́, многоболе́зненный вопль услы́ши, многоми́лостиве Бо́же наш, и изведи́ из истле́ния живо́т их. Пода́ждь же мир и тишину́, любо́вь и утвержде́ние и ско́рое примире́ние лю́дям Твои́м, их же Честно́ю Твое́ю Кро́вию искупи́л еси́. Но и отступи́вшим от Тебе́ и Тебе́ не и́щущим явле́н бу́ди, вое́же ни еди́ному от них поги́бнути, но всем им спасти́ся и в ра́зум и́стины прийти́, да вей в согла́сном единомы́слии и в непреста́нной любви́ просла́вят пречестно́е и́мя Твое́, терпеливоду́шне, незло́биве Го́споди, во ве́ки веко́в. Ами́нь.


Назад к списку